Aktualności

Jak działają zabezpieczenia naczepy?

Sukces firmy w branży transportowej jest ściśle uzależniony od efektywności, z jaką przewoźnik jest w stanie realizować zlecenia. Sprawne poruszanie się po giełdach TSL, szybka wycena realizacji usługi oraz sprawna komunikacja z kontrahentami pozwolą nam stworzyć szeroką bazę klientów, jednak nawet najlepiej pielęgnowana współpraca nie utrzyma się długo, jeśli nie spełnimy podstawowego wymogu, jakim są terminowe dostawy towaru w nienaruszonym stanie. Specjalizacją SBS-PVS są nowoczesne zabezpieczenia naczep ciężarowych, które można dostosować nawet do najbardziej rygorystycznych standardów.

Blokady mechaniczne – prosta, lecz skuteczna ochrona

Istnieją różne urządzenia i metody, które pozwalają na zabezpieczenie ładunku przed kradzieżą lub innego rodzaju naruszeniem – od prostych mechanizmów aż po zaawansowane systemy elektroniczne. Jednym z podstawowych, lecz bardzo skutecznych rozwiązań są blokady montowane na tylnych drzwiach naczepy. W ofercie Project Vehicle Security SBS dostępne są modele tego typu urządzeń, takie jak SBS-BDL i SBS TURTLE.

Jedną z największych zalet naszych blokad mechanicznych jest ich uniwersalność – mogą być założone na różne typy naczep, takie jak chłodnie, kontenery lub plandeki i nie wymagają zewnętrznych prętów do wykonania skutecznego montażu. Oferujemy także wysokiej jakości kłódki, które zwiększą poziom zabezpieczenia – produkowany przez nas model SBS PL7000 jest wykonany z wysokiej jakości stali hartowanej. Nie można do niego dorobić kluczy u innego usługodawcy niż producent, a wydanie każdej sztuki jest ewidencjonowane i stale kontrolowane.

Nie tylko włamania – zabezpieczenie sworznia naczepy

Istnieją również inne rodzaje blokad mechanicznych, które zamiast przeciwdziałać dostawaniu się do wnętrza pojazdu uniemożliwiają kradzież całej naczepy. Specjalne systemy, jak na przykład PV-06 KING PIN Lock mają formę metalowego cylindra, który zabezpiecza przed wszelkimi ingerencjami w sworzeń naczepy. Mechanizm jest otwierany i zamykany przez tuleję z wkładką zamkową Gerda 5, która jest odporna na wilgoć i zamarzanie, a także uszkodzenia przez przewiercenie oraz wibracyjne metody włamań.

Technologia w służbie ochrony ładunku – INLOCK IQ

W wypadku firm spedycyjnych, które przewożą towar wysokiej wartości inwestycją wartą rozważenia są bardziej zaawansowane zabezpieczenia naczepy. Przykładem innowacji technologicznej, która skutecznie przeciwdziała kradzieżom transportowym może być INLOCK IQ – urządzenie o dużych możliwościach w zakresie dostosowania ochrony do swoich potrzeb. Do funkcjonalności systemu można zaliczyć:

  • zdalne ustawienia stanu zamka na zaryglowany/niezaryglowany,
  • informację o tym, czy drzwi naczepy są otwarte, czy zamknięte,
  • ustawianie kodów PIN oraz dodawanie numerów plomb do internetowej bazy danych,
  • bieżący monitoring lokalizacji pojazdu przez GPS,
  • informacje o stanie akumulatora oraz akumulator zapasowy,
  • rozszerzone funkcje raportowania.

Główny moduł mieści wszystkie komponenty elektroniczne i mechanizmy zabezpieczające. Urządzenie montowane jest z wewnętrznej strony naczepy, co utrudnia dostęp osobom nieupoważnionym. Mechanizm ryglujący kontroluje 12 metalowych sworzni, każdy o średnicy 20mm. Sterowanie internetowe odbywa się przez zaawansowaną platformę Maple IQ Access Control, która w zakresie wszystkich czynności pozwala na indywidualne przypisanie operatorom dostępów do poszczególnych funkcji.

BDI Integritas – zabezpieczenia dopasowane do Twoich potrzeb

Jednym z popularniejszych modeli serii INLOCK IQ jest system BDI Integritas, który działa jak inteligentna plomba zamontowana wewnątrz drzwi. Cechuje go szczególnie szeroki zakres możliwości w ramach dopasowania do indywidualnych potrzeb. Blokada może być zamykana ręcznie lub zdalnie, automatycznie oraz poprzez losowe generowanie kodów PIN. Co więcej, BDI Integritas oferuje dużą przejrzystość w zakresie kontrolowania zdarzeń – rejestrowana jest każda próba otwarcia i zamknięcia drzwi naczepy oraz dane osób, które ingerowały w zamknięcie drzwi. Zapisywane są także numery plomb. Zapisane dane można pobrać w formie szczegółowo sporządzonego audytu.

SBS Secured Trailer Solution – bezpieczeństwo auta, naczepy i kierowcy

W 2019 roku SBS-PVS wprowadził do oferty bardzo zaawansowane rozwiązanie stworzone według jednych z najbardziej rygorystycznych standardów na świecie, jakie dyktuje koncern British American Tobacco. SBS Secured Trailer Solution to system urządzeń zabezpieczających montowanych na ścianach i drzwiach pojazdu i naczepy, które wykorzystują złożoną instalację telematyczno-elektroniczną. Opiera się na połączeniu wysokiej klasy blokad fizycznych z innowacyjnymi modułami przesyłania alertów i komunikatów.

SBS Secured Trailer Solution wykorzystuje również geofencing – technologię, która na podstawie wyznaczanych wirtualnie obszarów może wysyłać specjalne rodzaje powiadomień, a nawet zmieniać działanie zabezpieczeń, kiedy pojazd znajduje się w wyznaczonej lokalizacji. Urządzenia telematyczne stale monitorują nie tylko naczepę. Sprawdzają również miejsce przebywania i stan kierowcy, gwarantując jego bezpieczeństwo i alarmując operatorów w sytuacjach, w których występuje podejrzenie zagrożenia dla zdrowia i życia.

Dlaczego warto inwestować w zabezpieczenia naczep?

Kradzieże ładunków są ogromnym problemem, który od lat powoduje ogromne straty w transporcie lądowym. Ze statystyk opublikowanych 2 sierpnia 2022 przez stowarzyszenie TAPA – Transported Asset Protection Association wynika, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy łączna wartość utraconych ładunków na terenie Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i w państwach bliskiego wschodu wyniosła aż 171 milionów euro.

Warto zaznaczyć, że ta kwota oszacowana została wyłącznie na podstawie zgłoszonych przestępstw i dotyczy tylko utraconych dóbr – nie uwzględnia zatem innych kosztów i strat, jakimi są uszkodzenia naczep, dodatkowe koszty poniesione z tytułu opóźnień lub kar umownych, zaburzenia w łańcuchach dostaw, przestroje produkcyjne. Niestety, kradzieże transportowe są często również bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia kierowcy – są one równie poważną szkodą, której rozmiaru nie da się zmierzyć w żadnej walucie. Odpowiednie systemy ochrony składów ciężarowych pozwalają zadbać zarówno o ładunek, jak i bezpieczeństwo własnej floty i pracowników.